Niezbędna rehabilitacja po złamaniu kości udowej

złamanie kości udowejZłamanie kości udowej to częsty problem osób starszych. Jest ono typowe dla osteoporozy starczej. Narażone najbardziej są kobiety w wieku 60+. Przyczyną jest brak estrogenów, co z biegiem czasu prowadzi do zmniejszenia masy kości. Mężczyźni rzadziej narażeni są na tego typu problem, gdyż ubytek masy kości jest wolniejszy.

Objawy złamania

-ból biodra, a także jego okolicy,
-ruch nogą powoduje większy ból,
-pacjent nie jest w stanie podnieść się z ziemi,
-stopa skręcona do zewnątrz,
-noga zgięta w biodrze.

Leczenie

Podstawowym badaniem, które potwierdzi złamanie jest oczywiście RTG kości bądź rezonans magnetyczny RM. Niekiedy takie złamanie kości udowej jest na tyle poważne, że nie ma szans na zrost kości. Wtedy konieczna jest operacja, podczas której wzmacnia się zrosty gwoździami, śrubami czy metalowymi płytami.

Postępowanie po operacji

Zaleca się, aby po operacji, jak najszybciej zacząć wstawać i się ruszać. Priorytetem jest wtedy uniknięcie odleżyn a także wystąpienia zakrzepicy żylnej. Chodzenie odbywa się za pomocą chodzika. Jednakże po operacji konieczna jest fizjoterapia. Rehabilitacja obejmuje fizykoterapię tzn. zabiegi, których celem jest przyspieszenie gojenia się ran. Ważny jest także masaż tkanek miękkich, który przyczynia się do poprawy ukrwienia.